Pozycjonowanie stron www – od czego zacząć?

8 maja, 2020 by Brak komentarzy

Jak niemalże każda dziedzina życia, tak również ta internetowa, opiera się w głównej mierze na wiedzy. Jeśli więc jesteś programistą lub masz sporą wiedzę z zakresu tworzenia stron internetowych, masz ułatwione zadanie. Oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę pozycjonowanie stron www, to sama ta wiedza nie wystarczy, gdyż trzeba poznać jeszcze inne dziedziny, jak SEO, a także sposoby i narzędzia przydatne w pozycjonowaniu. Jednak wiedza programistyczna jest dobrym początkiem i umożliwia dobre przygotowanie strony, tak aby była ona bardziej podatna na działania pozycjonerskie. O jakie elementy warto zadbać na początek, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie kodu strony i nie tylko?

Pozycjonowanie strony, a jej kod

Kod strony jest czymś bardzo istotnym przy pozycjonowaniu stron www – ten dobrze napisany może bowiem w znacznej mierze przyczynić się do wyższej pozycji naszej strony i jej lepszego odczytywania i indeksowania przez Google. Niedbale napisana strona, czy też taka niezgodna ze współczesnymi standardami, nie zyska uznania wyszukiwarek. Poza tym, strona, która powstała kilka, czy kilkanaście lat temu na pewno nie będzie spełniać aktualnych wymogów. Z drugiej strony, nie mówiąc już o kodzie, wygląd strony sprzed 10 lat, skutecznie odstraszy nie tylko wyszukiwarki, ale także zwykłych użytkowników, którzy na nią wejdą. To prawda, że czasami zwłaszcza osoby bez większej lub żadnej wiedzy, zadowalają się po prostu faktem posiadania strony, jednak jeśli nie będzie ona przyciągała klientów, tak naprawdę nie jest nam na nic potrzebna ani przydatna. Wracając jednak do kodu, przy pozycjonowaniu stron www warto zadbać o jego poprawność i dobry „wygląd”. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim, już przy tworzeniu strony, trzeba wziąć pod uwagę jakimi mechanizmami rządzą się wyszukiwarki i odpowiednio do tego dostosować elementy kodu naszej strony. Dzięki temu będzie ona bardziej widoczna. Trzeba więc zadbać o odpowiednie ujęcie różnego rodzaju elementów, które jako całość złożą się na kod.

Pozycjonowanie w Google – co dalej

Jeśli zadbaliśmy już o to, żeby kod naszej strony był przyjazny wyszukiwarkom, warto skupić się na jej treści. Nawet najlepiej napisana strona, bez odpowiedniej treści bardzo straci na wartości (z drugiej strony nawet najlepsze treści na stronie nie zapewnią nam powodzenia jeśli kod będzie niewłaściwy lub przestarzały). Skuteczne pozycjonowanie stron www to w dużej mierze właśnie teksty, które znajdują się na naszej stronie oraz w innych miejscach w sieci. Należy więc zadbać o ich poprawność stylistyczną, ortograficzną, o ich dobre rozmieszczenie na stronie oraz niepowtarzalność. Oczywiście, temat tekstu może być taki jak na innych stronach, chodzi jednak o to, żeby był napisany w sposób unikatowy, a przede wszystkim, żeby nie był plagiatem. Te dwa elementy (kod strony i treści na niej umieszczane) są filarem, od którego warto zacząć pozycjonowanie stron www. Jeśli odpowiednio przygotujemy te elementy, łatwiej będzie nam na późniejszym etapie pozycjonowania i będziemy mieli większe szanse na odniesienie sukcesu.

SEM ASSISTANT Mateusz Kozłowski
ul. Opoczyńska 9/5
02-522 Warszawa
NIP 5711652076
WWW http://mateuszkozlowski.pl