Co takiego ma w sobie angielska Premiership, że przez sporą część kibiców uważana jest za ligę jedyną w swoim rodzaju?

14 maja, 2020 by Brak komentarzy

Jeżeli chodzi o najwyższy poziom rozgrywek piłkarskich, tymi mogą pochwalić się zapewne ligi europejskie, gdzie chcą występować wszyscy najlepsi piłkarze globu. Bardzo łatwo jednak odróżnić te ligi, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych najwyższym poziomem sportowym, dlatego za te najlepsze uznaje się chociażby ligę hiszpańską, włoską, niemiecką oraz oczywiście angielską, czyli Premier League lub innymi słowy Premiership. Zdaniem wielu, są to rozgrywki zdecydowanie najbardziej wyjątkowe i emocjonujące spośród wszystkich innych. Co jednak jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Często pojawia się stwierdzenie, jakoby Premiership było ligą najbardziej nieprzewidywalną, gdyż tam każdy ma szansę wygrać z każdym. Nie mniej nie oznacza to, że panuje tam niski poziom sportowy a bardziej, że wszystkie grające tam kluby zawsze dają z siebie wszystko w czasie meczów. Angielska Premier League znana jest z tego, że poziom intensywności rozgrywania spotkań jest tam największy, a niekiedy przez pełny wymiar czasu, piłkarze biegają „od bramki do bramki”. Oznacza to tylko, ze nie każdy piłkarz sprawdzi się w stylu wyspiarskiego futbolu, ponieważ zawodnicy muszą posiadać wyjątkową wydolność, ale też bardzo angażować się w grę.

Giganci europejskiej piłki nożnej rodem z wysp brytyjskich

Premiership jest ligą, gdzie swoje mecze rozgrywa spora liczba świetnych drużyn, a część z nich z sukcesami zmaga się też w europejskich pucharach, a konkretnie Liverpool FC jest zespołem, który jest obecnym zwycięzcą Champions League. Na pewno warto wymienić tutaj takie kluby jak chociażby Arsenal, Manchester City, Chelsea, czy też Tottenham, które każdego roku walczą o najwyższe cele w rozgrywkach międzynarodowych. W Anglii zwykło się mawiać o tzw. wielkiej szóstce lub czwórce, a chodzi dokładnie o zespoły, które rywalizują miedzy sobą o najwyższe pozycje w lidze na koniec sezonu. Te premiują przecież awansem do pucharów europejskich, jednak mimo tego i tak największą chwałę przynosi mistrzostwo Anglii.

Czy Londyn to faktycznie futbolowa stolica starego kontynentu?

Mówienie, że Londyn to stolica europejskiej piłki nożnej, wcale nie wydaje się być stwierdzeniem na wyrost. Jest to z pewnością miasto, gdzie funkcjonuje najwięcej drużyn futbolowych, a jest ich aż szesnaście. Spora część z nich grywa na co dzień we wspomnianej Premier Laegue, a także w pucharach europejskich. To np. Chelsea, Arsenal i Tottenham. Faktem jest, że Londyn to miasto podzielone na rejony, w których kibicuje się konkretnym zespołom, a jak można się domyślić, ci nie darzą się wzajemną sympatią.

Atmosfera święta podczas każdego dnia meczowego…

Podczas, gdy drużyna z danego miasta rozgrywa swoje spotkanie, atmosfera jest wyczuwalna już od samego rana. Kibice już kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem gromadzą się pod stadionami, a tam wspólnie spożywają posiłki, zaczytają się w programy meczowe i oczywiście dyskutują o tematach piłkarskich. Kibicami wypełniają się nie tylko stadiony, ale także pobliskie puby, w których również dopinguje się ukochanym zespołom. Wyjątkowe są też w Anglii relacje między kibicami, a klubem co widać chociażby po niezwykle bliskim umieszczeniu trybun przy murawie. Dzięki temu, kibice stają się prawdziwym, dwunastym zawodnikiem swoich zespołów i jeszcze bardziej żywiołowo dopingują swoje kluby i emocjonalnie przeżywają wydarzenia boiskowe.